Kudrnaté vlásky - šikana

4. září 2014 v 18:54 | Dagmar Tomášková |  K zamyšlení
Jelikož nastal čas, kdy se naše děti vracejí do školek a škol, rozhodla jsem se vložit povídku.

Kudrnaté vlásky - šikana

Martínek chodil do své školičky moc rád. Měl tam spousty kamarádů a bylo tam hodně krásných hraček.
Zdeňka ale neměl moc rád. Byl ze všech dětí největší, a když byl někdo zlobivý, tak ho Zdeněk okřikoval. Paní učitelka se na něj vždycky zlobila a říkala, aby si hrál, že ona se o to postará sama.

Jednou, přivedla paní učitelka do herny holčičku. Jmenovala se Klárka. Měla krásné, dlouhé, kudrnaté vlásky. "Představuji Vám novou kamarádku, děti," řekla, "tak ji pěkně přivítejte."
Všechny děti upřely na Kláru zvědavé pohledy.
"Je nějaká divná…" pošeptal Zdeněk Martínkovi, "vůbec se mi nelíbí. Má ošklivé vlasy." Martínek si Kláru prohlížel, ale divná mu vůbec nepřipadala.

"Pročpak pláčeš, Klárko?" zeptala se paní učitelka, když se holčička vrátila ze záchodků uplakaná, "Copak se ti stalo?" V tom si všimla, že ze stejného směru přichází několik dalších dětí. Zdeněk změřil Kláru přísným pohledem, ostatní děti se smály.
Teprve nyní si všimla, že má děvčátko mokré vlásky. "Proč máš mokré vlasy?" zeptala se přísně. Klárka jen sklopila zrak. Nic neříkala. Jen vyděšeně koukala směrem k zemi. Ostatní děti se nepřestávaly smát.

Druhý den se vše opakovalo. Klárka měla opět mokré vlasy a paní učitelka už se na ni moc zlobila. Nechápala, proč si je stále namáčí. Třetí den jí to nedalo a vypravila se za ní, aby ji ohlídala. Zdeněk s několika dětmi ukrytými za skříňkami v umývárně, nenápadně vykukoval a čekal, až Klárka otočí kohoutkem. Jakmile tak učinila, přiskočil k ní a postříkal jí vlasy tekoucí vodou.

Paní učitelka odvedla děti zpět do herny.
"Nyní se všichni posadíme," řekla, "a budeme si chvíli povídat." Vysvětlila jim, že takové chování, jako předvedl Zdeněk, není vůbec pěkné. Že do školky chodí děti proto, aby si tam spolu pěkně hrály. Aby byly kamarádi a měly se rády. Všechny děti pozorovaly uplakanou Klárku. Martínkovi jí bylo moc líto, proto se rozhodl, že si s ní bude hrát. Ostatní děti se k němu přidaly.
"A stejně má ošklivé vlasy!" zašeptal nazlobený Zdeněk. Ale nikdo ho už neposlouchal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | Web | 17. října 2015 v 18:47 | Reagovat

Krásná povídka, bohužel šikany je stále více a více. Jak u dětí, tak i u dospěláků. Děsná doba. Pěkný večer

2 dasatomaskova dasatomaskova | E-mail | Web | 17. října 2015 v 19:26 | Reagovat

Děkuji, Leni. Máš pravdu. Děsná doba. I tobě hezký večer.

3 Hanka Hanka | 27. října 2015 v 10:46 | Reagovat

Dobrý den, jsem tu dnes poprvé. Docela náhodou. Kdysi jsem znala jednu Dášu Tomáškovou a byla z K... Ten článek jsem četla. Já bych se asi neudržela, toho kluka bych chytla a dostal by po pr..., že by si nestříknul. Také jsem jako dítě zažila šikanu a naštěstí jsem si to ručně vyřídila a byl klid. A pak bylo setkání asi po 9 letech školy. Ten dotyčný se ke mě hlásil a snad mě i objal. Já jsem se odtáhla a řekla jsem něco nahlas, co nečekal - ano, byly to vzpomínky na pobyt s ním ve třídě. On totiž ubližoval i ostatním žákům. Zbytek večera strávil v baru a pěkně se tam zřídil. Možná jsem mu tehdy zkazila večer, ale dodnes mám pocit, že jsem mu dala za vyučenou. ... Mějte se fajn.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama