Rozhovor s autorem

4. ledna 2014 v 7:59 | Dagmar Tomášková |  Rozhovor s autorem

Před několika měsíci jsme se společně s ostatními členy redakční rady Holických novin dohodli, že by bylo dobré představit v našich novinách čtenářům žijící osobnosti, jež jsou nějak spojeny s Holicí. Jako první nás napadli autoři, jejichž příspěvky sice čtete, ale mnohdy o nich téměř nic nevíte nebo je vůbec neznáte. Představíme vám tedy postupně v našich rozhovorech nejprve naše literární "psavce", vzácný typ lidí, kteří navzdory těžkostem doby a různým jiným potížím píší často především pro sebe, ale i pro potěchu ostatních a pro něž je literatura především koníčkem. Abychom byli styloví a dodrželi jisté zásady, dali jsme hned na počátku přednost hostům Holických novin a také ženám. Proto vznikl jako první tento rozhovor s paní Dagmar Tomáškovou (Doupalovou).


Nejprve bych se Vás chtěl zeptat, jaký je Váš vztah k Holici?

Můj vztah k Holici je velmi vřelý, protože jsem v ní prakticky vyrostla. S rodiči jsme se přistěhovali v mých sedmi letech, chodila jsem tady do školy, mám zde spoustu kamarádů. Také tady bydlí rodiče mého muže, které mám moc ráda, a dcera s přítelem a naší milou vnučkou.

Vašim koníčkem je literatura. Chtěl bych se tedy zeptat, jak jste se k literatuře a ke psaní dostala? Jaké byly počátky Vaší tvorby?

Literaturu jsem měla vždycky moc ráda. Odmalička jsem milovala knížky, moc ráda a často jsem četla. Ke psaní jsem se dostala náhodou. V době, kdy jsem se velmi zajímala o psychologii, vznikla má první sbírka s názvem "K zamyšlení": Jednalo se o zveršované příběhy ze života. Mým prvním kritikem a rádcem byl pan Petr Šafránek, který mi dodal chuť do další práce.

Kde hledáte inspiraci pro svou tvorbu? Jak a proč píšete?

Inspiraci pro svou tvorbu hledám především v běžném životě. Ráda pozoruji lidi a dění kolem sebe, své poznatky se poté pokouším vložit do svých prací. Velmi mě také inspiruje naše malá vnučka, protože děti jsou nejlepšími rádci. Jsou neuvěřitelně bezprostřední. Moc ráda pro ně proto píši.

Máte nějakou odezvu od případných čtenářů?

Odezvu vnímám především na literárních stránkách, kam vkládám svá díla, také u rodiny a přátel.

Angažujete se ale také podporou občanského sdružení Nedoklubko. Mohla byste čtenářům říci něco o této Vaší aktivitě?

Jedná se o pohádky a říkanky pro nedonošené děti na JIP a jejich rodiče. Ráda pro ně tvořím pohádky a říkanky, které by jim měly pomáhat v tomto pro ně velmi těžkém období. Děti naslouchají hlasu svých rodičů, kteří jim je čtou, a tím i oni vnímají "hřejivá" slova v nich obsažená. Ještě v letošním roce by měla být vydána kniha "Pohádky pro kulíšky". Bylo mi opravdu velkou ctí na tomto projektu spolupracovat.

Musím se Vás také zeptat na Váš literární úspěch z podzimu tohoto roku. Jak jste dosáhla tohoto ocenění?

Ocenění se týká poezie, kdy má báseň Láska vyhrála první místo ve veřejné části literární soutěže. Vyhlášení se konalo v Havlíčkově Brodě, v rámci každoročního knižního veletrhu. Pořadatelem této soutěže je sdružení Vzdorospolek. Jedná se o již desátý ročník a oceněné básně jsou uveřejněny v básnické sbírce Pár střípků (2013). S pokorou vnímám ocenění čtenářů, kteří pro tuto mou báseň hlasovali, a velmi jim za to děkuji.

Jaké máte literární plány do budoucna a kde se mohou čtenáři Holických novin dovědět více o Vaší tvorbě, popřípadě si přečíst ukázky z ní?

Rozsah mé tvorby je poměrně široký. Ráda bych se více věnovala tvorbě pro děti, také poezie je pro mě stále velkou výzvou a snažím se v ní zdokonalovat. Nebráním se ani beletrii. V nejbližší době by měla vyjít knížka povídek s názvem "Duchové jsou mezi námi". Soubor povídek představuje pohled na to, že nás blízké, ale i vzdálené osoby neopouštějí ani po smrti. Pomáhají v těžkých situacích, snaží se upozornit na křivdy, které se jim za života staly. Povídky nejsou psány s úmyslem šokovat, ale přináší nadpřirozenem ozvláštněné příběhy, které mají kořeny ve skutečnosti. Většina mých děl je k nahlédnutí na blogu "Na křídlech vážky" (http://dasatomaskova.blog.cz).

Máte nějaký vzkaz pro čtenáře Holických novin?

Čtenářům Holických novin bych ráda popřála především hodně zdraví, protože to považuji za nejdůležitější. Také spoustu radostných dní nejen v tomto předvánočním období.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně inspirace a pohody do dalších dní.Ptal se Milan Polák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 25. října 2015 v 14:12 | Reagovat

Tak konečně něco vím. Petra Šafránka znám od mé blogové kamarádky a občas mi své krásné básně i fotky posílá. Tuším, že bydli v Olomouci. A co je to Nedoklubko vím také moc dobře, tam se angažovala taky jedna moje známá z blogu. Dagmar Holá. Jak je ten svět malý, že? Jsem ráda, že vím, kam si mohu zajít na krásné počteníčko.

2 dasatomaskova dasatomaskova | E-mail | Web | 25. října 2015 v 15:28 | Reagovat

Petra znám osobně. Píše a fotí moc krásně:-)))Svět je opravdu malý...s Dášou Holou se znám spíše právě přes Nedoklubko.Ve druhé knize " Pohádky pro kulíšky" je několik mých pohádek a básniček:-))

3 Miloslava Miloslava | 31. října 2015 v 22:12 | Reagovat

Dáši děkuji za komentář na mém blogu.
Doma,aby jsme se s manželem,,nepraly,,o počítač,tak jsem dostala starší notebook od přítelkyně mého syna,ten zase pro změnu vydává časopis o běhání-běhej.com
Tak s tím souhlasil a já se snažím seč mě síly v mém věku stačí na ,,hraní,,třeba s fotečkama.
Nyní zda souhlasíš,si tě dám do oblíbených,abych mohla si počíst.Hezkou neděli.

4 dasatomaskova dasatomaskova | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 9:36 | Reagovat

[3]: Samozřejmě, že souhlasím. Bude mi ctí:-))

I já ti přeji krásnou a pohodovou neděli:-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama